Rękawy zsypowe powszechnie znane jako zsypy budowlane czy zsypy do gruzu mają nieocenione zastosowanie głównie podczas prac remontowo-budowlanych. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego jak szerokie tak naprawdę są ich możliwości. Dziś postaram się przybliżyć ten temat – być może właśnie Ty ich teraz potrzebujesz?

Zsypy do gruzu – po co je stosować?

Zasadnicze pytanie na jakie trzeba sobie odpowiedzieć poszukując możliwych zastosowań zsypów budowlanych, to jaki jest cel ich wykorzystywania? Po co w ogóle używa się zsypów? Otóż głównie ze względu na bezpieczeństwo pracowników, osób trzecich oraz w trosce o ochronę mienia.

Usuwane z remontowanych budynków odpady czy gruz powinny być bowiem zsypywane w sposób kontrolowany. Natomiast znoszenie w wiadrach kolejno nieraz bardzo dużych ilości materiału nie wpłynie korzystnie ani na pracowników, ani na sam czas wykonywanych robót. Dlatego idealnym rozwiązaniem będą tutaj zsypy budowlane.

Plac budowy to jednak nie jedyne miejsce w którym spotkamy się z zsypami budowlanymi. Mogą one być wykorzystywane również w wielu innych dziedzinach zarówno przez przedsiębiorców jak i użytkowników indywidualnych.

Zsypy do gruzu i innych odpadów budowlanych

Zsypy do gruzu niewątpliwie najczęściej spotykamy na wszelkiego rodzaju budowach. Inwestorzy i przedsiębiorcy w trosce o zdrowie pracowników, komfort pracy oraz własną kieszeń obowiązkowo stosują tego typu rozwiązanie służące usuwaniu gruzu i innych odpadów pobudowlanych z placów budowy zlokalizowanych na wyższych kondygnacjach.

Dzięki takiemu rozwiązaniu ograniczona zostaje ilość wypadków spowodowanych uderzeniami spadających z dużej wysokości odpadów budowlanych, śmieci czy gruzu. Właściwie zawieszony zsyp budowlany gwarantuje zatem bezpieczeństwo pracowników i mienia. Nie zawsze przecież jest możliwość wyłączenia z użytkowania przestrzeni wokół powstającego lub remontowanego budynku. Co więcej prace te niekiedy prowadzone są w środku miasta, co stanowi zagrożenie np. dla okolicznych mieszkańców.

Zsypy do węgla, kamieni, piasku i urobku kopalnianego

Budowa to jednak nie jedyne miejsce gdzie stosuje się rękaw do gruzu. Z powodzeniem jest on używany również np. w kopalniach do zsypywania urobku. Doskonale nadaje się także do transportu pionowego węgla . Ultrawytrzymały polietylen (PE-HD) umożliwia bowiem zsypywanie materiałów o bardzo wysokiej twardości.

Zarówno właściciele dużych i małych przedsiębiorstw, jak i osoby prywatne decydują się na to praktyczne rozwiązanie, dzięki któremu utrzymują porządek i czystość podczas zsypywania węgla.

Zsypy budowlane w przemyśle spożywczym?

Najwyższej jakości zsypy budowlane, posiadające odpowiednie atesty i certyfikaty potwierdzające ich zgodność np. z normą RoHS mogą być również z powodzeniem stosowane to transportu pionowego artykułów przeznaczenia spożywczego. Nie stronią od nich zatem nawet rolnicy. Zsypy do gruzu służą im między innymi do transportu pionowego zbóż.

Zsypy budowlane zastosujesz zatem dosłownie wszędzie tam, gdzie wymagany jest transport dużej ilości materiałów sypkich z wyższych kondygnacji. Dodatkowo warto zabezpieczyć pojemnik, np. kontener, do którego jest zsypywany dany materiał siatką uniemożliwiająca jego niekontrolowane wydostawanie się na zewnątrz oraz pylenie.